Klasy trzecie z wycieczką na Górze Św. Anny

W czwartek 22 maja 2014r. klasy trzecie pod opieką księdza proboszcza Rudolfa Świerca oraz swoich wychowawczyń – p. Beaty Kachny z klasy IIIa, p. Bożeny Kęs z klasy IIIb, p. Dominiki Waluś z klasy IIIc, pani Jolanty Tańskiej-Mende oraz rodziców, przy wspaniałej słonecznej pogodzie zwiedziły Górę Św. Anny.

Znajduje się tam bazylika i sanktuarium, z figurką św. Anny Samotrzeciej z XV wieku, z jej relikwiami, franciszkański zespół klasztorny z Rajskim Placem (dziedzińcem arkadowym), na którym stoi 15 stuletnich konfesjonałów. Jest tam także grota wykonana na wzór groty z Lourdes oraz 40 kaplic kalwaryjnych z lat 1700 – 1709. Na szczycie Góry Św. Anny zbudowano w latach 80. XV wieku klasztor i kościół, który od XVIII wieku jest ważnym centrum pielgrzymkowym.

Dzieci wzięły udział we Mszy Św., a po zwiedzeniu terenów klasztornych mogły odpocząć i spożyć posiłek w Domu Pielgrzyma.

Góra św. Anny była w 1921r. miejscem walk z Freikorpsem w czasie III powstania śląskiego, dlatego następnym miejscem zwiedzania był Pomnik Xawerego Dunikowskiego i amfiteatr. Jest to główne miejsce uroczystości poświęconych pamięci poległych w powstaniach śląskich i jeden z bardziej znanych tego typu obiektów na Śląsku.

Naszym przewodnikiem w czasie wycieczki był ksiądz proboszcz Rudolf Świerc, który nas oprowadził i przedstawił historię tego wspaniałego miejsca. Wszystkim dzieciom, nauczycielom i rodzicom zafundował również lody.

Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Opola.

OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Bożena Kęs, mgr Beata Kachny, mgr Dominika Waluś
FOTO: mgr Beata Kachny, p. Anna Budyłowska