Szkoła Przyjazna Żywieniu i Aktywności Fizycznej

W związku z realizacją projektu nr KIK/34 „Zapobieganie nadwadze otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej, nasza placówka stara się o uzyskanie certyfikatu Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej.

W związku z tym na terenie naszej placówki będą realizowane zajęcia poświęcone zdrowemu odżywianiu. Dzieci zapoznają się z zasadami prawidłowego odżywiania i będą mogły samodzielnie przygotować zdrowe i pożywne posiłki. Wszystkie informacje, z którymi zapoznawani będą uczniowie dostępne będą również na stronie internetowej naszej szkoły oraz na tablicy ogłoszeń zawieszonej naprzeciwko wejścia do świetlicy szkolnej.

Po raz pierwszy dzieci będą mogły sprawdzić swoje umiejętności kulinarne już 8 listopada, kiedy to w ramach akcji: „Śniadanie daje moc” uczniowie klas I – III przygotują samodzielnie pyszne kanapki, które zjedzą wspólnie z nauczycielami na sali gimnastycznej. Zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców do aktywnego udziału w programie.

Dziesięć zasad zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży:

1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie zdrowego odżywiania.
  2. Bądź codziennie aktywny fizycznie – ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę.
  3. Źródłem energii w twojej diecie powinny być głównie produkty znajdujące się w podstawie piramidy.
  4. Spożywaj codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych, takich jak jogurty, kefiry, maślanka, sery.
  5. Jedz codziennie 2 porcje produktów z grupy – mięso, ryby, jaja. Uwzględnij też nasiona roślin strączkowych.
  6. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce.
  7. Ograniczaj spożywanie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych.
  8. Ograniczaj spożywanie cukrów, słodyczy, słodkich napojów.
  9. Ograniczaj spożywanie słonych produktów, odstaw solniczkę.
  10. Pij codziennie odpowiednią ilość wody.

SZKOLNY KOORDYNATOR PROGRAMU I OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Dominika Waluś