Ciekawe lekcje wychowawcze

Od marca br. jestem nowym wychowawcą klasy Vc. Wiem, że uczniowie uwielbiają „bawić się w nauczycieli”. Postanowiłam więc, włączyć ich w organizację godzin wychowawczych.

Na pierwszej lekcji przedstawiłam kilka tematów, o których chciałam z nimi rozmawiać. Te propozycje chyba były dla nich interesujące, bo już po zajęciach zgłosiło się kilka chętnych osób. I tak z tygodnia na tydzień prowadziliśmy razem lekcje. Ja uczestniczyłam w nich z resztą klasy i często zadawałam pytania. To powodowało, że każda następna para przygotowywała się do prowadzenia jeszcze staranniej.

Dużym zaskoczeniem było dla mnie to, że wszystkie lekcje były bardzo dobrze organizowane. Uczniowie chętnie korzystali z nowoczesnych technologii. Pamiętali także o krzyżówkach i zabawach sprawdzających w jakim stopniu wiedza, którą przekazywali została zapamiętana. Doceniając zaangażowanie reszty klasy pamiętali także o małych upominkach.

Tematyka zajęć i osoby prowadzące:

1. „Moja Ojczyzna – Ukraina” – Diana Ozarkiv.
2. „Ekologia w naszym domu” – Ola Pakos i Julia Skomra.
3. „Higiena osobista. Choroby brudnych rąk” – Marta Wiśniewska i Emilia Wojdyła.
4. „Czy wiesz co jesz? Zasady zbilansowanej diety” – Natalia Gzieło i Weronika Rozmus.
5. „Wielkanoc i jej zwyczaje” – Wiktoria Woźniak, Iza Czok i Wiktor Rozmus.
6. „Wolontariat - warto!” – Olga Charkieiwcz i Ola Radziszewska.

A oto kilka wypowiedzi dziewczyn z naszej klasy na temat godzin wychowawczych:

„Moim zdaniem, tematy przygotowane przez uczniów na lekcjach wychowawczych są bardzo ciekawe. Przykładem był przygotowany przez moje koleżanki – Martę i Emilkę – temat o higienie osobistej i chorobach brudnych rąk. Uważam, że uczniowie inaczej postrzegają różne problemy w klasie, przez co można poznać opinie innych. Pani wychowawczyni przez umiejętne naprowadzanie uczniów, poszerza naszą wiedzę. Dzięki tej współpracy nasza wiedza na różne tematy znacznie się wzbogaciła. Bardzo podoba mi się obecne prowadzenie lekcji wychowawczych”.

Marta Kolanko

„Zazwyczaj na lekcjach wychowawczych rozmawia się o klasowych sprawach. Nasza klasa też tak robi, ale nie tylko. Co tydzień chętne grupy wykonują prezentacje proponowanych tematów. Jednym z takich tematów była „Ekologia w domu”. Ten przykład wybrały moje koleżanki – Ola i Julia – które przygotowały multimedialną prezentacje. Było to bardzo oryginalne, a do tego przygotowały gry i zadania tj. krzyżówkę oraz zabawę polegającą na poprawnej odpowiedzi do którego pojemnika na śmieci powinno wrzucić się pokazany nam przedmiot. Po wykonanej prezentacji i grach każdy z nas otrzymał kartki na których były przedstawione kosze na odpady, a obok co powinniśmy do nich wrzucać. Dzięki tej lekcji wiele się nauczyłam. Poznałam zasady ekologii, chociaż nie wiedziałam, że takie są. Te zajęcia bardzo mi się podobały i chciałabym mieć takich więcej”.

Paulina Mendel

„W każdą środę na lekcjach wychowawczych w klasie Vc coś się dzieje. Uczniowie pod nadzorem swojej wychowawczyni prowadzą lekcje o różnej tematyce. Wiktoria, Iza i Wiktor zorganizowali lekcje dotyczącą Świąt Wielkanocnych i ich zwyczajów. Na początku przedstawili prezentacje multimedialną, która jest na każdej lekcji. Następnie rozwiązywaliśmy przygotowane przez nich krzyżówki, a na końcu otrzymaliśmy od nich nagrody za aktywność. Na tej lekcji nagrodami były czekoladowe króliczki na patyku. Tego typu lekcje odbywają się w naszej klasie co tydzień. Myślę, że na godzinie wychowawczej każdy z nas dobrze się bawi”.

Weronika Rozmus

OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Justyna Wolska