Festiwal Nauki w Publicznym Gimnazjum nr 5 w Opolu

Cieszą się uczniowie, gdy w trakcie lekcji mogą spędzić czas trochę inaczej niż zawsze; cieszą się nauczyciele, gdy ich podopieczni w tym czasie nabywają wiedzy.

Przyjemne z pożytecznym zostało połączone, gdy w dniach 5 – 6 lutego 2014r. uczniowie klas szóstych zostali zaproszeni do Publicznego Gimnazjum nr 5 w Opolu na Festiwal Nauki.

Mieli oni szansę nie tylko wziąć udział w bardzo ciekawych i różnorodnych zajęciach prowadzonych zarówno przez nauczycieli jak i uczniów, ale również zaznajomić się z ofertą tego gimnazjum i poznać swoją potencjalnie nową szkołę.

Pierwszego dnia prowadzone były zajęcia z bloku humanistyczno-językowego. Uczniowie naszej szkoły „podróżowali” po Europie wykazując się wiedzą na temat Wielkiej Brytanii, Francji czy Hiszpanii, poznając przy okazji wiele ciekawostek na temat tych krajów. Rozwijali swoje umiejętności językowe bawiąc się jednocześnie przy grze Scrabble. Ćwiczyli swój umysł w trakcie „Odysei umysłu” oraz „przenieśli się” do Japonii, aby poznać kulturę samurajów. Co niektórzy odkryli swoje nowe hobby dzięki wykładowi na temat fotografii. Dla odprężenia uczniowie pobawili się przy „Wypaczonych bajkach” wystawianych przez szkolne kółko teatralne – śmiechu było co niemiara.

Drugi dzień Festiwalu to blok matematyczno-przyrodniczy. Uczniowie dowiedzieli się, że matematyki można również uczyć się aktywnie. Czy to magia czy złudzenia, a może fizyka i optyka? Było ciekawie na pokazach doświadczeń. Po drugim dniu na pewno też nikomu nie będą obce pojęcia „robotyki” czy „gimp” (Ci co byli, wiedzą o co chodzi)... zajęcia w laboratorium czy pracowni informatycznej to jest to, co uczniowie lubią bardzo. A na zakończenie rzecz niezwykle przydatna – pokazy pierwszej pomocy WOPR.

W trakcie trwania Festiwalu odbyły się również dwa konkursy z udziałem uczniów naszej szkoły: „Potyczki językowe szóstoklasistów” oraz „Przyroda bez tajemnic” (aby zapoznać się z wynikami wskaż nazwę interesującego Cię konkursu).

Bardzo dziękujemy uczniom i nauczycielom PG 5 za stworzenie możliwości spędzenia czasu przyjemnie i pożytecznie.

OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Adrian Lewandowski
FOTO: mgr Adrian Lewandowski