Finał Wojewódzki w Mini Koszykówce Dziewcząt i Chłopców

Sala Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Opolu gościła w dniach 9 i 10 marca uczestników koszykarskiego Finału wojewódzkiego Energa Basket Cup.

W rozgrywkach w Opolu stawką był nie tylko mistrzowski tytuł, ale też awans do Finału Ogólnopolskiego największego w Polsce turnieju koszykarskiego dla młodzieży – Energa Basket Cup, z 80 tys. zawodników z ponad 6000 tys. szkół z całej Polski. Finał krajowy odbędzie się w dniach 14 – 17 czerwca br. w jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce – trójmiejskiej Ergo Arenie.

W wyniku wcześniejszych eliminacji gminnych, powiatowych półfinałów wojewódzkich do Finału wojewódzkiego awansowały koszykarki z ZSP nr 1 w Prudniku, ZS nr 1 w Brzegu, ZS w Dąbrowie i PSP nr 2 w Opolu.

O tym, która z nich awansowała do finału krajowego, zadecydowały wyniki 6 meczów rozegranych w systemie „każdy z każdym”. Dziewczęta z Brzegu w każdym z trzech spotkań nie pozostawiły cienia wątpliwości, że to właśnie im należy się przepustka do turnieju w Trójmieście, w którym wystąpiły również rok temu. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się zawodniczki kolejno z Prudnika i Dąbrowy.

Reprezentacja dziewcząt Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, czyli srebrne medalistki sprzed roku, osłabione brakiem kluczowej zawodniczki Agaty Brzozowskiej, uplasowały się tuż za podium, przegrywając w dramatycznych okolicznościach walkę o brązowy medal zaledwie jednym koszem…

Cała żeńska reprezentacja PSP nr 2 zasłużyła na słowa uznania za postawę, ogromną determinację i sportową walkę.

Wśród chłopców pojawiły się zespoły znane z poprzedniej odsłony Energa Basket Cup – wszystkie cztery drużyny, czyli ekipy PSP nr 2 w Opolu, SP w Otmuchowie, ZS nr 1 w Brzegu i ZSP nr 1 w Prudniku mierzyły się w Finale wojewódzkim 2015.

Tym razem poza zasięgiem rywali znaleźli się ubiegłoroczni brązowi medaliści PSP nr 2 w Opolu im. Polskich Olimpijczyków, którzy pewnie wygrali wszystkie trzy mecze, osiągając historyczny sukces zdobywając złoty medal w Finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Mini Koszykówce chłopców i awansując do Finału Krajowego w trójmiejskiej Ergo Arenie.

Chłopcy z Prudnika, czyli zdobywcy złota sprzed roku tym razem musieli zadowolić się zajęciem trzeciej lokaty. Srebro, drugi raz z rzędu, przypadło zawodnikom SP w Otmuchowie.

MVP turnieju został wybrany Dawid Janik z PSP nr 2 w Opolu.

Wielkie podziękowania należą się pierwszemu trenerowi większości koszykarek i koszykarzy PSP 2 w Opolu – Dyrektorowi Mirosławowi Śnigórskiemu, który zaszczepił miłość do koszykówki młodym sportowcom w klasach młodszych. Słowa wdzięczności należą się również aktualnemu trenerowi UKS MOS Opole Remigiuszowi Polkowi, bez którego nie byłoby sukcesu sportowego w reprezentacji męskiej, za ciężką pracę na treningach z kluczowymi zawodnikami, którzy biorą na siebie ciężar gry. Do osiągnięcia wspaniałych wyników sportowców naszej szkoły przyczynił się wspaniały doping najlepszych kibiców na świecie z klasy IVb pod przewodnictwem pani Dyrektor Grażyny Danielko oraz pani Agnieszki Melnarowicz.

Skład reprezentacji dziewcząt Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2: Agata Brzozowska, Martyna Łopianiak, Dagmara Ranecka, Amelia Konfisz, Anastazja Nowaczek, Agnieszka Maciejewska, Joanna Gaj, Daria Bilińska, Zuzanna Wójcik, Ewa Juszczak, Martyna Kowalska, Kamila Klimek, Urszula Domagała. Opiekun: Dariusz Kopczyński.

Wyniki meczów finałowych dziewcząt:

• ZSP nr 1 Prudnik – ZS Dąbrowa (51:22)
  • PSP nr 2 Opole – ZS nr 1 Brzeg (18:43)
  • ZS Dąbrowa – ZS nr 1 Brzeg (19:50)
  • ZSP nr 1 Prudnik – PSP nr 2 Opole (40:18)
  • PSP nr 2 Opole – ZS Dąbrowa (19:21)
  • ZSP nr 1 Prudnik – ZS Brzeg (16:39)

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce: Zespół Szkół nr 1 Brzeg

II miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 Prudnik

III miejsce: Zespół Szkół w Dąbrowie

IV miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Opolu

Skład reprezentacji chłopców Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2: Tobiasz Rybicki, Tymoteusz Polek, Jakub Wójcicki, Kamil Rajwa, Dawid Janik, Bartosz Kostuś, Kamil Adamów, Jan Mietliński, Michał Sacała, Michał Nowak, Oliwier Sośnicki, Oleg Sławiński, Patryk Firsowicz (elim, fin. miejski). Opiekun: Dariusz Kopczyński.

Wyniki meczów finałowych chłopców:

• PSP Otmuchów – PSP nr 2 Opole (23:51)
  • ZS nr 1 Brzeg – PSP nr 1 Prudnik (35:29)
  • PSP nr 2 Opole – PSP nr 1 Prudnik (52:29)
  • PSP Otmuchów – ZS nr 1 Brzeg (25:24)
  • ZS nr 1 Brzeg – PSP nr 2 Opole (20:36)
  • ZSP nr 1 Prudnik – PSP Otmuchów (26:28)

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Opolu

II miejsce: Szkoła Podstawowa Otmuchów

III miejsce: Zespół Szkół Nr 1 Brzeg

IV miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 Prudnik

Więcej informacji na temat Energa Basket Cup, aktualności i wyniki rozgrywek dostępne są na stronie internetowej turnieju www.energabasketcup.pl oraz na oficjalnym fanpage'u facebook.com/EnergaBasketCup i Instagramie instagram.com/energabasketcup.

OPIEKUN I OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Dariusz Kopczyński
FOTO: