Dzień liczby Pi

W MARCU ŚWIĘTOWALIŚMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LICZBY „PI”

Obchody Dnia Liczby Pi w naszej szkole, to już wieloletnia tradycja. W tym dniu inaczej przebiegały lekcje matematyki i odbywały się liczne wydarzenia.

KLASY CZWARTE I PIĄTE
na lekcjach oglądały prezentacje i filmy związane z tematem:

1. Oglądanie prezentacji i filmów o liczbie „pi”
  • 3 i 14 krótkich historii o liczbie „pi”.(prezentacja)
  • Liczba „pi” i obwód koła(film)
  • Jak brzmi liczba „pi”.(film)
2. Wyznaczanie liczby „pi”(wykorzystanie informacji z filmu)
Uczniowie samodzielnie, wykonując odpowiednie pomiary przedmiotów (model walca, puszka w kształcie walca – o różnych średnicach), wyznaczyli liczbę „pi”.

3. Wykonanie plakatów – graficzne przedstawienie wyrazów zawierających sylabę „pi”. Wykonane plakaty zawisły na korytarzu w pobliżu sali matematycznej.
Uczniowie byli zaangażowani w pracę w Dniu liczby „PI” i świetnie się bawili, poznając „tajniki” liczby „PI”.
Klasa 4B realizowała ten dzień, tworząc piękne artystyczne projekty podczas odkrywania liczby Pi.
Uczniowie przedstawiali częstość występowania każdej cyfry pośród pierwszych 100 cyfr liczby Pi za pomocą diagramu kołowego i słupkowego.

PI-CIASTO
Jak co roku z okazji Dnia Liczby Pi chętni uczniowie piekli ciasto ozdobione tematycznie. Można było zobaczyć różne arcydzieła, jedne w kształcie litery Pi, inne ozdobione rozwinięciem dziesiętnym liczby.
Wypieki były sprzedawane na korytarzy, a część uczniów częstowała swoich kolegów w klasie. Była to duża atrakcja zarówno dla sprzedających jak i dla drugiej strony.

MATEMATYCZNE OPOWIEŚCI
Na lekcjach związanych z Dniem Liczby Pi uczniowie klas 5C, 5D, 6A i 7C rozwiązywali zadania „Matematycznej opowieści o piesku Pi”. Uczniowie pracowali w zespołach 2-3 osobowych, rozwiązując zadania pomagali bohaterowi opowiadania podjąć decyzję. W ten sposób dowiadywali się jaki jest numer kolejnego zadania. Wszystkie numery zadań wpisywane według kolejności na kartę odpowiedzi wpisując w ten sposób kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Kolejny raz jak co roku uczniowie dowiadują się co to za liczba i dlaczego jest taka ważna dla matematyki.

INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA W UBONGO
Ubongo to gra wymagająca sporej wyobraźni i mająca już w naszej szkole swoich zwolenników. Po udanym turnieju drużynowym, przeprowadzonym z okazji Dni Matematyki, został konkurs powtórzony.

Tym razem były to rozgrywki indywidualne. Poniżej podano klasyfikację.
UBONGO PRZESTRZENNE 3D
1. miejsce: Matylda Podhorodecka 6a
2. miejsce: Alina Walecka 6a
3. miejsce: Łucja Kmita 6a

UBONGO NA PŁASZCZYŹNIE 2D
1. miejsce: Jakub Oleśków 7b
2. miejsce: Stanisław Szkwarek 5a
3. miejsce: Antoni Mielnik 7b
WYRÓŻNIENIA: Teresa Oloś 5a, Szymon Kocoń 5a, Weronika Kozłowska 5a, Jacek Prokop 8c

KTO WIĘCEJ ZAPAMIĘTA
W dniu 14.03.2024 r. odbył się w naszej szkole konkurs „Kto zapamięta więcej cyfr po przecinku liczby
Pi”. Zwycięzca uczeń klasy VIII c , zapamiętał 82 cyfry po przecinku. Gratulujemy i mamy nadzieję, że w
przyszłym roku będzie jeszcze więcej.

Tekst przygotowany przez p. Joannę Nieschwietz