Warsztaty z okazji Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością

W ostatnim dniu przed feriami 12.01. br. gościliśmy w naszej szkole przemiłe panie p. Ilonę Nawankiewicz i p. Wioletę Janigę z Fundacji Szansa – Jesteśmy razem.

W ramach obchodów Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością panie z fundacji zrzeszającej
osoby niewidzące i słabowidzące, przy udziale nauczycielek współorganizujących proces kształcenia: p. Ewy Tarki i p. Anity Stapińskiej – Jankowiak, prowadziły warsztaty dla uczniów klas 4 i 5.

Warsztaty cieszyły się niemałą popularnością, uczniowie bowiem z zainteresowaniem słuchali, z jakimi problemami borykają się osoby niepełnosprawne i w jaki sposób radzą sobie z ich rozwiązaniem. Milusińscy mieli możliwość zapoznania się m.in. z tajnikami specjalnej metody czytania tekstu i oglądania obrazu przez osoby niewidzące oraz ze sposobem posługiwania się charakterystyczną dla osób niewidzących białą laską.
Uczniowie mogli
również spróbować, jak można poruszać się na wózku inwalidzkim czy korzystać z innych
podobnych sprzętów i przekonać się, jak trudno żyć ludziom z niepełnosprawnością ruchową.
Ćwiczyli przy tym umiejętność pobrania posiłku przy okienku w jadalni, czy podejmowali próby wejścia po schodach, bez użycia nóg, siedząc na wózku,
Miejmy nadzieję, że panie z fundacji niepełnosprawnych jeszcze nas odwiedzą i poprowadzą tego rodzaju zajęcia warsztatowe, z których można zaczerpnąć praktyczną wiedzę. Każdemu z nas może się ona przydać, bowiem każdy z nas może stać się osobą niepełnosprawną.

Organizatorki obchodów Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością składają
serdeczne podziękowania p. Annie Ilskiej - Pansie za użyczenie sprzętów dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Opracowanie: p. Ewa Tarka i p. Anita Stapińska-Jankowiak