ŚREDNIOWIECZNE PRZYGODY W BYCZYNIE

Podróż przez czas - średniowieczne przygody w Byczynie

20 kwietnia odbyła się wycieczka do Byczyny. Wzięli w niej udział uczniowie z naszej klasy, klasy IVb oraz nasi opiekunowie.
         Rano zebraliśmy się pod szkołą, by wyruszyć w podróż autokarem. Celem naszej wyprawy było zwiedzanie grodu rycerskiego w Byczynie.
       Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy serdecznie powitani przez przewodnika. To tutaj, w drewnianej średniowiecznej budowli, można przenieść się w czasie do tej interesującej epoki. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od warsztatów, na których pod fachowym okiem ćwiczyliśmy strzelanie z łuku, rzucanie toporem, pisanie gęsim piórem i tkanie. Następnie obejrzeliśmy film, który przybliżył nam historię powstania tego miejsca. Nie brakowało też dreszczyku emocji - mogliśmy zobaczyć wystawę narzędzi tortur do zadawania potwornego bólu skazańcom. Odbyła się również lekcja w zbrojowni, podczas której mogliśmy dowiedzieć się, ile ważyła zbroja rycerska i poznać techniki walki.
         Po zakończenia zwiedzania grodu udaliśmy się na wspólny posiłek. Mogliśmy odpocząć, zjeść kiełbaskę i napić się ciepłej herbaty. Było to również doskonałe miejsce, aby podzielić się wrażeniami. Po posiłku udaliśmy się do sklepu, gdzie można było kupić pamiątki z wyjazdu.
         Uważam, że wycieczka była udana. Zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć. Był to świetny sposób na zdobycie wiedzy historycznej i spędzenie miło czasu z kolegami i koleżankami z klasy.

opracowała: Pola Nowak, kl. IVc

Jak żyli rycerze

20 kwietnia 2023 roku klasy IV b i IV c pod opieką swoich wychowawczyń pojechały autokarem na wycieczkę szkolną do grodu rycerskiego w Byczynie. Uczniowie poznawali tam, jak wyglądało życie w średniowiecznym grodzie.
         Po przyjeździe na miejsce omówiono sprawy organizacyjne i zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa miała zajęcia z rzucania nożami i toporami, a druga strzelała z łuku. Następnie była zamiana zajęć w grupach. Kolejną atrakcją były warsztaty z tkania materiału, po których oglądaliśmy film o festiwalach i turniejach rycerskich w Byczynie. Po obejrzeniu filmu zostaliśmy zaproszeni na pisanie gęsim piórem. Przygotowany był dla nas posiłek: pieczone kiełbaski, chleb, herbata. Po jego zakończeniu zwiedzaliśmy zbrojownię, w której były średniowieczne zbroje i broń. Pan przewodnik pokazał nam grób wiedźmy na rozstaju dróg. W sklepie z pamiątkami można było kupić upominki. Do Opola wróciliśmy około godziny 16:00, gdzie czekali na nas rodzice.
        Wycieczka podobała mi się, bo dowiedziałem się wielu, nowych rzeczy o rycerzach. Najbardziej podobało mi się strzelanie z łuku.
opracował: Wojciech Trzaska, kl. IVb

FotoFoto