Majówka w Skansenie. Mistrz - Uczeń 2015

W poniedziałek 18 maja 2015r. dzieci z klasy Ia pod opieką wychowawczyni Beaty Kachny i babci Dobrochny Kantorowicz oraz klasa IIIc z wychowawczynią Bożeną Czajką były w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach na plenerze malarskim „Majówka w Skansenie”.

Po przybyciu na miejsce wszyscy rozłożyliśmy się na trawie i malowaliśmy wiatrak wykorzystując do tego celu kredki świecowe i pastele. Po wykonaniu prac zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.

Następnie poszliśmy zwiedzić Skansen. Przy starej kuźni zobaczyliśmy kowala przy pracy. Obejrzeliśmy narzędzia, którymi się posługuje, piec, miech kowalski, a także wystawę jego prac. Specjalnie dla nas i na naszych oczach kowal wykonał węzeł i ozdobny liść, rozgrzewając do czerwoności metalowy pręt, zwinął go jak wstążkę w supeł. Następnie wielokrotnie uderzając młotem kowalskim zrobił ozdobny liść. Niektórzy kupili sobie podkowy na szczęście i pełni wrażeń poszliśmy do zabytkowej szkoły, gdzie siedząc w zabytkowych ławkach wysłuchaliśmy ciekawych opowieści o oślich uszach, klęczeniu na grochu, pisaniu rysikiem na tabliczkach oraz gęsim piórem.

Wszystkim w Skansenie bardzo się podobało.

OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Beata Kachny
FOTO: mgr Beata Kachny