WYJAZD KLAS ÓSMYCH DO MUZEUM PAMIĘCI AUSCHWITZ-BIRKENAU

„Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił”
E. Burke
Słowa irlandzkiego polityka i filozofa towarzyszyły ósmoklasistom podczas zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu.

W czasie II wojny światowej w tym
miejscu znajdował się hitlerowski obóz zagłady, w którym umieszczano Polaków, Żydów, Romów i inne narodowości. Uczniowie poznali historię miejsca, w którym ideologia odarła ludzi z człowieczeństwa, nadała im numery, ubrała w pasiaki, pozbawiła rodziny, praw, własności, zmusiła do ciężkiej pracy, dając w zamian głodowe racje żywnościowe, aż w końcu odbierała im życie.

Nikt z
nas nie był w stanie przejść obojętnie obok gablot , w których zgromadzono rzeczy więźniów, tj.: ubranka dziecięce, walizki, okulary, buty czy protezy. Mieliśmy świadomość, że stąpamy po ziemi, naznaczonej ludzkim cierpieniem, dlatego też uczciliśmy ofiary minutą ciszy oraz zapaliliśmy symbolicznie znicze pod Ścianą Straceń oraz przy rampie kolejowej w Birkenau.

Wyjazd zorganizowały Joanna Kotowska i Joanna Krasnodębska.