Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
 
 




23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Święto to ustanowiono w 1995 roku z inicjatywy UNESCO i od 2007 roku obchodzone jest także w Polsce. Czemu akurat w ten dzień?  23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

Proponujemy  Wam aktywny udział w tym święcie. W jaki sposób? Chcemy zaprosić Was do działań, których głównych celem jest świetna zabawa, rozwijanie kreatywnego myślenia oraz promowanie czytelnictwa w oryginalny sposób.

Przygotowaliśmy kilka zadań konkursowych tak, by każdy mógł wybrać to, które wydaje mu się najciekawsze. Jeśli ktoś uzna, że wszystkie zadania są świetne, to może wykonać je wszystkie i nie musi się ograniczać do jednego.

Prace nadsyłacie do 7 maja na adres bszkolna2@gmail.com. Najlepsze prace, pokazujące niebanalne podejście do tematu i łączące słowo z obrazem, zostaną nagrodzone. Konkurs adresowany jest dla wszystkich uczniów klas 4-8.

  • Konkurs

Zadania konkursowe łączy hasło „Dajemy drugie życie książce lub gazecie*”.

Jeśli macie w domu książki zniszczone, rozsypujące się,  pogryzione przez psa, porwane, to właśnie nadszedł ich czas. Nie wyrzucajcie ich, tylko kreatywnie wykorzystajcie do jednego z trzech zadań.

*(Oczywiście, można też wykorzystać nieaktualną i przeczytaną już gazetę czy magazyn)

1. Rysunek z wykorzystaniem kartek z książki lub stron z gazety

Za przykłady niech posłużą klimatyczne prace artystki Annette Mangseth, publikującej swoje prace pod pseudonimem artystycznym Carambatack.

Rysunek może mieć dowolny temat, liczy się wykorzystanie materiału, czyli strony ze starej książki lub gazety.

(wszystkie obrazy pochodzą ze strony https://www.epla.no/shops/carambatackdesign/)


2. Hasło promujące czytelnictwo z wykorzystaniem kartek z książki lub stron z gazety

Proste, lecz zmuszające do kreatywności. Waszym zadaniem jest wymyślenie hasła, które będzie zachęcało do czytania i promowało ten rodzaj rozrywki. Zdanie to należy następnie umieścić na stronie z książki lub gazety.

Pamiętajcie, że poniższe przykłady to tylko jeden z wielu sposobów na zrealizowanie tego zadania. Liczymy na Waszą pomysłowość!


3. Zamalowana poezja, czyli Blackout Poetry.

Bierzecie pisak i zamalowujecie tę część słów, które są wg Was niepotrzebne. Te, które pozostawicie utworzą nową jakość, czyli wiersz. Technika jest tutaj dowolna, bo można to zrobić korzystając z markera a można też zrobić stronie z książki/gazety zdjęcie i wrzucić choćby do Painta i tam poddać je obróbce. Można tez pokusić się o połączenie poezji z plastycznym podkreśleniem treści.

Przykłady:

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Nauczyciele bibliotekarze: mgr Małgorzata Balwierczak, mgr Aneta Rozenbajger

  
 
 
45-061 Opole
ul. Katowicka 35

tel./fax : 77 454 28 85
e-mail: info@psp2.opole.pl

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH


 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS