Z okazji Światowego Dnia Mokradeł 6 lutego klasę 2c odwiedził Pan Janusz Sowa- Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Łowieckiej w Opolu.
Pan Janusz opowiedział uczniom o swojej pracy oraz przybliżył im temat mokradeł. Dowiedzieliśmy się, czym są tereny podmokłe, jakie są ich rodzaje i funkcje oraz jakie płyną korzyści z ich odtwarzania.
Mokradła przywracają bioróżnorodność, dzięki czemu podtrzymują działanie łańcucha pokarmowego. Uzupełniają i filtrują zasoby wodne, łagodzą skutki powodzi i sztormów, ponieważ pochłaniają nadmiar wody, a nawet poprawiają samopoczucie zapewniając miejsce do odpoczynku i doświadczania przyrody. Ale to nie wszystko. Poznaliśmy siedem dobrych praktyk odtwarzania mokradeł.
Wiemy już, że tereny podmokłe są niezbędne dla ludzkości, a działalność człowieka przyczynia się do ich degradacji. Mokradła są najbardziej zagrożonym ekosystemem na Ziemi. To od nas zależy, czy będą istniały. Dzieci miały wiele pytań, na które Pan Janusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi.
Uczniowie otrzymali dyplomy za aktywny udział w spotkaniu, upominkowy ołówek i kolorowankę tematyczną. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie pełne ciekawostek i wiedzy przyrodniczej.
Opracowanie: mgr Urszula Jonczyk