W Teatrze Lalki i Aktora

W czwartek 8 stycznia 2015r. klasy IIc i IIIb w ramach projektu unijnego „Fascynujący Świat Nauki i Technologii” były w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.

W ramach warsztatów pani Dorota Nowak wtajemniczała dzieci w kulisy teatru lalkowego oraz opowiadała o „języku” teatru, aby zachęcić je do zabawy w teatr. Uczniowie poznali różne typy lalek: figury, kukły proste i zmechanizowane, pacynki, mapety, marionetki, jawajki; mogły pobawić się nimi w teatr.

Kolejne warsztaty – teatr cieni poprowadził pan Jan Chraboł. Opowiedział jak powstaje cień, co jest kolebką teatru cieni, jakie lalki wykonuje się do tego teatru i gdzie przymocowuje się gabit – drut do animacji. Dzieci poznały dwie legendy chińską i turecką. Podobała im się legenda o Karagesie i Hadżiwarze.

Następnie obejrzały spektakl „Szpak Fryderyk” w reżyserii Pawła Aignera. To niezwykła bajka, poruszająca serca widzów. Pan Huber i pani Maier to samotni sąsiedzi, którzy mają swoje ekscentryczne przyzwyczajenia. Pan Huber karmi ptaki, a pani Maier... hoduje szczury. Hobby sąsiadów było jednak uciążliwe dla innych. W bajkowym świecie nic nie dzieje się bez przyczyny. Bałagan w relacjach międzyludzkich rozpoczyna się wtedy, gdy oceniamy drugą osobę przed podjęciem próby wysłuchania jej i zrozumienia.

Po spektaklu pan Krzysztof Jarota poprowadził warsztaty – teatr przedmiotu. Opowiedział o funkcji przedmiotów w teatrze, dlaczego obraz i dźwięk może nas przenieść w magiczne miejsca. Następnie dzieci „wyczarowywały” obrazy, które przeniosły nas w różne miejsca.

Na koniec obejrzeliśmy wystawę szopek.

Było super!

OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Urszula Długosz, mgr Beata Trenczek