Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

W tym roku, 20 listopada, po raz pierwszy będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji do ciekawych inicjatyw, dyskusji i zabaw zachęcają wspólnie minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

„Mamy nadzieję, że ustanowienie takiego dnia, uświadomi dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomni, że mają tych praw zawsze przestrzegać” – piszą we wspólnym liście szefowa MEN i Rzecznik Praw Dziecka (który pobrać w całości możesz tutaj).

Uchwałę w sprawie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka 7 listopada tego roku podjął Sejm RP.

20 listopada będziemy także świętowali 25. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka – Konwencji o Prawach Dziecka. Polska była jej inicjatorem i współtwórcą. Dokument ten do dzisiaj nazywany jest Światową Konstytucją Praw Dziecka.

„Pragniemy zachęcić Was, Drodzy Uczniowie i Nauczyciele, do podjęcia podczas lekcji odbywających się 20 listopada, ciekawych inicjatyw, które staną się okazją do rozmów o prawach dziecka i jego potrzebach, nie tylko edukacyjnych. Chcielibyśmy, aby ten dzień trwale wpisał się w szkolną tradycję. Mamy nadzieję, że mądrej dyskusji towarzyszył będzie uśmiech i zabawa, a od tego roku 20 listopada stanie się Wielkim Dziecięcym Świętem” – dodają w liście Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Marek Michalak.