Święta Bożego Narodzenia
 
 




Uczniowie z grupy języka polskiego dla obcokrajowców z klas: 8d, c, e oraz 7 c, b na zajęciach opowiadali o zbliżających się świętach i tradycjach Bożego Narodzenia na Ukrainie. Podczas opowiadań powstały prace, które przypominają święta i tradycje, które warto kultywować. 


Boże Narodzenie jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej lubianym świętem na Ukrainie. Narodziny Chrystusa celebrowane są tu w sposób szczególny.

Nawet osoby, określające siebie jako niewierzące, chętnie zanurzają się w atmosferę wigilijnego wieczoru: życzliwość, rodzinną wspólnotę i radość. Dla jednych święta to tylko 12 dań na stole, kutia, kompot i spotkania w gronie najbliższych. Inni traktują święta bardzo poważnie, chodzą do kościoła i przestrzegają wszystkich zwyczajów i świątecznych tradycji ukraińskich.

Prawosławni Ukraińcy świętują Boże Narodzenie w kalendarzu juliańskim – obchodzi się je 7 stycznia.

Tradycje i przesądy bożonarodzeniowe na Ukrainie
Surowy post zaczyna się 40 dni przed Bożym Narodzeniem, którego ostatni dzień przypada na Wigilię 6 stycznia.

6 stycznia to tzw. Wielki Wieczór podczas którego, zaraz po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdy, cała rodzina zasiada do wspólnej kolacji.

Ozdoba na wierzchołku choinki (najczęściej w formie gwiazdy) to symbol gwiazdy betlejemskiej , która wskazywała pasterzom miejsce narodzin Zbawiciela.

O północy między 6 a 7 stycznia, aby wpuścić jasne świąteczne światło gwiazdki do budynku, należy otworzyć wszystkie drzwi i okna.

Na świątecznej wieczerzy podaje się 12 posiłków postnych (bez mleka, jajek i oleju) – symbolika liczby 12 apostołów, tak właśnie wygląda kuchnia ukraińska w trakcie świątecznej wieczerzy. Ważne jest, aby spróbować każdego z nich. Jednocześnie nie można zjeść wszystkiego: w przeciwnym razie lodówka będzie pusta przez cały rok.

Nie wolno wychodzić z domu do końca świątecznej kolacji, aby nie wpuścić złego ducha. Dawniej w Wigilię rodziców chrzestnych zwyczajowo częstowano kutią; w odpowiedzi „chrzestni” dawali symboliczne podarunki niespodzianki, pieniądze czy też poczęstunek.

Następnego ranka po Wigilii zwyczajowo wita się słowami „Chrystus się narodził” – „Chwalmy Go”. 7 stycznia zaczyna się śpiewać kolędy , przebierać za postaci z szopki i odwiedzać sąsiednie domy. Święta Bożego Narodzenia tak naprawdę trwają na Ukrainie 12 dni po Bożym Narodzeniu. Jest to czas wróżbiarstwa i różnych rozrywek.

Drugiego dnia świąt ( 8 stycznia) prawosławni chwalą Matkę Bożą, która urodziła Zbawiciela. Najważniejszą tradycją bożonarodzeniową na Ukrainie jest przebaczenie wszelkich zniewag: tylko wtedy w duszy zagości spokój!

Bez względu na to, ile potraw znajduje się na stole w Wigilię i nieważne, jak silna jest wiara, warto spędzić ten zimowy styczniowy wieczór z rodziną i bliskimi osobami! Warto sprawić, by święta były rodzinne i ciepłe, niezależnie czy obchodzi się je na Ukrainie, czy w Polsce.



Słownictwo:

Święta Bożego Narodzenia (швєнта божеґо народзення) - pіздво xристове
Pasterka (пастерка) -паска
Choinka (хоїнка) -ялинка
Bombka - дрібничка
Prezent (презент) -подарунок
Dziadek Mróz (джядек мруз) -Дід Мороз
Stary nowy rok (стари нови рок) -старий новий рік
Kutia - кутя
Pierogi (пєроґі) -вареники
Kompot z suszu - узвар
Barszcz (barszcz)-борщ
Kapuśniak (капушьняк) - капустняк
Groch z fasołą (ґрох з фасолоу) -горох з фасолею
Gołąbki (golubci) -голубці
Chleb z czosnkiem (хлеб з чосенкєм) -пампушки


opracowała: Edyta Szymczyna-Zima













FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
Foto
  
 
 
45-061 Opole
ul. Katowicka 35

tel./fax : 77 454 28 85
e-mail: info@psp2.opole.pl

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH


 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS