Kuba Baklarz - laureat Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych

Coroczny konkurs organizowany przez Politechnikę Wrocławską i Uniwersytet Wrocławski - Instytut Matematyki zakończył swoje tegoroczne rozgrywki w majowy weekend 18-19.

Do stolicy Dolnego Śląska po dwóch etapach, zjechali najlepsi na finał krajowy w kategoriach od 3 klasy szkoły podstawowej do osób dorosłych. Nasza szkoła brała już trzeci raz udział w tym konkursie.

Reprezentowali nas: Kuba Baklarz - uczeń klasy 3c  oraz Kajetan Picher - uczeń klasy 6a. Chłopcy przez cały rok rozwiązywali zadania z poprzednich edycji, pracowali w ramach kółka matematycznego oraz przeszli dwa wcześniejsze etapy w grudniu i marcu.

Sobota rozpoczęła się fantastycznie, chłopcy wyszli jako pierwsi, Kajtek miał najlepszy czas w swojej grupie. Szczęśliwy, że zadania były łatwe. Długo rozmawialiśmy z Kubą na ich temat. Byliśmy szczęśliwi, że Kuba popełnił jeden błąd a Kajtek żadnego. Kuba po pierwszym dniu był drugi. Rozczarowały nas jednak wyniki Kajtka, kiedy okazało się, że nie znalazł się w czołówce. Po wglądzie w pracę okazało się, że Kajtek pomylił się i wpisał omyłkowo liczby w kwadrat magiczny. Jest to konkurs gdzie niestety liczą się wyłącznie odpowiedzi. Kajtek spadł do trzeciej dziesiątki. 9 osób miało komplet punktów, liczył się czas, który segregował uczestników na odpowiednie miejsce. 16 osób zrobiło jeden błąd - pechowo Kajtek zrobił błąd w zadaniu nr 10, czyli stracił 10 "małych punktów".
Drugi dzień okazał się dużo trudniejszy, Kuba spadł na 4 pozycję a Kajtek wspiął się na 17 pozycji.

W auli Politechniki Wrocławskiej jak co roku odbyła się gala kończąca tegoroczne rozgrywki. Kuba został wyróżniony w swojej kategorii i otrzymał tytuł laureata Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych.

Szczególnym wyróżnieniem jest otrzymanie powołania do reprezentacji Polski, która jak co roku wyjeżdża do Paryża  podczas rozgrywek międzynarodowych. Polacy zawsze  wracają z koszem medali w prawie każdej kategorii.

Za rok nam się uda i wyruszymy do Paryża. Trzymamy kciuki za sukcesy chłopców. Myślę, że nasza grupa nieco się powiększy, ponieważ podczas kółka matematycznego klas czwartych i klasy 6a wykonaliśmy sporo zadań z poprzednich lat i zachęciliśmy już inne osoby.

Opiekunem konkursu w naszej szkole  jest p. Justyna Wolska.