70-lecie istnienia szkoły
 
 


„70 lat wspomnień” – taką nazwę przybrała uroczystość jubileuszowa Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu.

W sali gimnastycznej przystrojonej w kolory kół olimpijskich 27 listopada od godz. 9:00 zbierali się znakomici goście. Wśród nich wymienić należy naszych patronów, Polskich Olimpijczyków – Panie Julitę Macur, Beatę Kucharzewską-Śmieję i Panów Krzysztofa Siemiona, Benedykta Kocota, Piotra Czaczkę, Wiesława Błacha, Janusza Trzepizura oraz Dyrektor Wydziału Organizacji Kuratorium Oświaty w Opolu – Panią Zofię Sochacką, Wiceprezydenta Opola – Mirosława Pietruchę, Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Opolu – Panią Irenę Koszyk, Inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opola – Panią Grażynę Ulanowską-Zdobylak, Biskupa Pomocniczego Diecezji Opolskiej – Pawła Stobrawę, Dyrektorów Szkół, Przedsiębiorców i Darczyńców Szkoły.

Uroczystość otwarto tańcem kół olimpijskich, który zrobił na wszystkich duże wrażenie.

Po fanfarach wykonanych przez Macieja Waloszczyka z tatą Piotrem, przybyłych gości powitał Pan Dyrektor, Mirosław Śnigórski, który w swoim przemówieniu odnosił się wielokrotnie do słów kazania mszy świętej, która to odbyła się dzień wcześniej w Kościele Św. Ap. Piotra i Pawła w intencji naszych uczniów, ich rodziców i nauczycieli. 

Następnie w nostalgiczny klimat wspomnień wprowadziły nas absolwentki szkoły – Aleksandra Calicka i Julia Miążek, śpiewając utwór „Małe tęsknoty”.

Było to doskonale wykonane preludium do kolejnego punktu programu – „Echo minionych lat” czyli inscenizowanej historii szkoły przygotowanej przez uczniów klasy VIc oraz Vb.

Po inscenizacji przyszedł czas na „Ślubowanie” w wykonaniu Zofii Lisik i Moniki Pierzgi. Dziewczynki tanecznie pokazały i przypomniały gościom trudy, ale też pozytywy uczniowskiego dnia codziennego.

W trakcie uroczystości budowany był symboliczny znicz olimpijski, który tworzyły dyscypliny – wyjątkowe konkursy organizowane przez miniony rok, a związane z obchodami 70-lecia istnienia naszej szkoły. Z sylwetkami zwycięzców tych konkursów zapoznasz się w formie multimedialnej poniżej lub klasycznie w podzakładce konkursowej z lewej strony.

Od dawna do występów przygotowywali się nasi szkolni artyści, aby ubarwić czas pomiędzy wręczaniem nagród przez nauczycieli i zaproszonych gości. I opłaciło się. Każdy występ kończył się gromkimi brawami, gdyż realizowany był z pomysłem i wielką dbałością o szczegóły. Na scenie wystąpił zespół Kalejdoskop w piosenkach: „Szkoła z baśni” oraz „Ruch, ruch”. Wokalnie, również ich młodsi koledzy i koleżanki z zespołu Psotki, mogli się wykazać śpiewając „Marzenie o szkole’. W „Wiązance tanecznej” pokazały się Wschodzące Gwiazdy, a „Świat kibica” wytańczyły Pluszaki. Każdy jak zawsze świetnie się bawił przy występach Crazy Stars w utworze „Mamma Mia” oraz pokazie cheerleader’ek. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż w tych występach brały udział, oprócz obecnych uczniów, nasze absolwentki – Maja Miążek, Magdalena Szelewska i Alicja Potylicka.

Jeśli szkoła sportowa to nie mogło również zabraknąć występów związanych ze sportem – to zadanie przyjęli na siebie wybrani uczniowie klasy IIIc w pokazie judo.

Wszystkie te atrakcje doskonale wpisywały się w kategorię dyscyplin pojawiających się na scenie, aby przy występie tanecznym Wschodzących Gwiazd & Grażynek do utworu „Bajlando” ostatecznie zamknąć ostatnią kategorią – „Muzyka i taniec”, budowę wspomnianego znicza.

Ostatni dopasowany element sprawił, iż nasz znicz olimpijski mógł zapłonąć, a jakim lepszym utworem podsumowującym nie tylko uroczystość, ale minione 70 lat byłaby piosenka inna niż „We are the Champions” (tł. Jesteśmy mistrzami) odśpiewana przez blisko 150 uczniów biorących udział w uroczystości.

Było to piękne zakończenie, które dopełniło pamiątkowe zdjęcie i słowa uznania dla Dyrekcji za sposób prowadzenia szkoły.

Na naszych gości czekało jeszcze zwiedzanie szkoły z galerią laureatów konkursów 70-lecia, galerią osiągnięć naszych uczniów, wystawą fotografii „PSP 2 w obiektywie”, ekspozycją kronik szkolnych i historii szkoły oraz symbolicznym odsłonięciem wystawy pamiątek i medali olimpijskich „Trofea mistrzów”. Dla uczniów te atrakcje były dostępne w trakcie trwającego tygodnia olimpijskiego.

Z całą pewnością obchody 70-lecia istnienia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu można zaliczyć do bardzo udanych. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania głównej „sprawczyni” – Pani Wicedyrektor, Grażyny Danielko, która od samego początku koordynowała wszystkie aktywności związane z obchodami. Pani Grażyna Danielko była również współkomentatorem naszej uroczystości wraz z Dyrektorem ds. Sportu – Panem Romanem Stelmaszykiem. Słowa uznania należą się również uczniom występującym podczas uroczystości – wszyscy spisaliście się świetnie dzięki ogromnej pracy, jaką w to włożyliście, przygotowując się do imprezy wspólnie z Paniami: Grażyną Linkiewicz, Kamilą Bisagą, Elżbietą Bilińską, Elżbietą Raczkowską, Agnieszką Melnarowicz, Grażyną Danielko i jej córką Karoliną. Pokaz judo odbył się pod czujnym okiem trenera – Pana Grzegorza Kozdrasia. Oprawę multimedialną przygotował Pan Adrian Lewandowski, a za nagłośnienie i oświetlenie odpowiadał Pan Piotr Kraus.

Na słowa podziękowania zasługują również wszyscy nauczyciele, którzy włączyli się do organizacji 70-lecia istnienia szkoły, a w szczególności organizatorzy olimpijskich konkursów i twórcy folderu informacyjnego (w przygotowaniu, którego pomógł Pan Mirosław Calicki) wręczanego naszym gościom. Nasi goście otrzymywali także profesjonalnie nagraną płytę naszych absolwentek – Aleksandry Calickiej i Juli Miążek, w produkcji której, uczestniczył Pan Marek Biliński, za co mu bardzo dziękujemy. Za wystój sali, organizację i logistykę dziękujemy Paniom Dominice Waluś, Jolancie Baudisz oraz Panom Romanowi Golasikowi, Kamilowi Danielko i członkom Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu oraz obsłudze i administracji szkoły. Na koniec ogromne podziękowania dla osoby, dzięki której nasze 70-lecie będzie zawsze kojarzone z dobrze znaną – Pani Anny Musioł, która przygotowała logo i koncept graficzny całej imprezy.

Łatwo jest mówić o tym co było, o swojej historii, o sukcesach, których przez te 70 lat było co niemiara, ale teraz trudniejsze zadanie – spojrzeć w przyszłość i sprawić, aby te minione lata były inspiracją dla kolejnych, życząc naszej jubilatce rozwoju przez następne (co najmniej) 70 lat, tak jak rozwijać się będzie drzewko, posadzone dzień wcześniej przy boisku szkolnym na tę okazję.

Aby nieco uszczknąć atmosfery tamtego dnia zajrzyjcie do galerii zdjęć.


OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Adrian Lewandowski, mgr Roman Stelmaszyk
FOTO: fotomila.pl, mgr Justyna Wolska

  
 

 ARCHIWUM STRONY INTERNETOWEJ PSP2           Lata szkolne: 2007/2008 | 2008/2009 | 2009/2010 | 2010/2011 | 2011/2012 | 2012/2013 | 2013/2014 | 2014/2015 
 
45-061 Opole
ul. Katowicka 35

tel./fax : 77 454 28 85
e-mail: info@psp2.opole.pl

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
;