Relacja

20 czerwca uczniowie klasy VIa odwiedzili Zaczarowany Świat, czyli pracownie eksperymentalno-doświadczalne w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji, gdzie brali udział w bardzo ciekawych zajęciach.

W pracowni o nazwie Machanicum poprzez zabawę i doświadczenia zapoznali się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi budowy materii, kinematyki i dynamiki.  Mogli się też dowiedzieć o praktycznych zastosowaniach zjawisk fizycznych i przyrodniczych w życiu codziennym.

W Instrumentarium uczniowie mieli szansę zapoznać się i zagrać na instrumentach muzycznych akustycznych i elektronicznych oraz samodzielnie tworzyć muzykę za pomocą i-padów z programami muzycznymi.

Odwiedziliśmy również pracownie Astronomium i Opticum, gdzie korzystaliśmy ze stacji pogody będącej częścią światowego systemu przewidywania i rejestrowania zjawisk pogodowych, obserwowaliśmy Słońce przez teleskop oraz dowiedzieliśmy się wiele na temat barw Ziemi – o tym, dlaczego niebo jest niebieskie, a Słońce o zachodzie czerwone.

Dużo emocji wzbudziła pracownia Roboticum, gdzie znajdowały się urządzenia z dziedziny robotyki. Grupa dziewcząt udowodniła, że można zaprzyjaźnić się i nadać pieszczotliwe imiona robotom humanoidalnym. Natomiast grupa chłopców nauczyła się podstaw programowania – uruchamiania robotów zgodnie z instrukcją.

Najwięcej jednak emocji wzbudziło wszystko to, co działo się w Kinectum, gdzie za pomocą wirtualnej gry komputerowej z czujnikami ruchu wszyscy mogli rozwijać swoje zdolności taneczne, naśladując układy choreograficzne pokazywane na ekranie. Jak przystało na klasę sportowa, to tam spędziliśmy najwięcej czasu i okazało się, że w taneczny szał wpadli nawet ci, którzy zwykle podpierają ściany na szkolnych dyskotekach.

Bardzo polecamy RCRE, gdzie w przyjemnej, chłodnej temperaturze (podczas afrykańskich upałów na zewnątrz) mogliśmy dotknąć i posmakować fascynującego świata nauki i technologii. Niech żałują ci, którzy nie byli i zajrzą do galerii zdjęć.

OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Katarzyna Król