Relacja

W piątek 7 czerwca 2013r. klasy drugie były na wycieczce w Chorzowie w Planetarium Śląskim oraz w Tarnowskich Górach w Kopalni Rud Srebrnonośnych. Dzieci były pod opieką nauczycieli: p. B. Kachny, B. Kęs, D. Waluś, N. Bieli i M. Trojanowskiej oraz rodziców.

Po przyjeździe do Planetarium zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie obok pomnika Mikołaja Kopernika i przed wejściem do Planetarium, a następnie uczestniczyliśmy w dwulekcyjnych zajęciach dydaktycznych na temat: „Królestwo Planet”. Pod 23 metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba obejrzeliśmy Wielki i Mały Wóz, Gwiazdę Polarną, kierunki świata, Gwiazdy i Gwiazdozbiory, Zodiak, Słońce, Układ Słoneczny i jego składniki: planety, księżyce, planetoidy, komety.

W drugiej części naszego pobytu w Planetarium zwiedziliśmy Obserwatorium astronomiczne z największą w Polsce lunetą.

Następnie wyruszyliśmy autokarami do Tarnowskich Gór, gdzie czekał na nas pyszny obiad. W Kopalni Srebra najpierw dla bezpieczeństwa wszyscy założyliśmy kaski, a następnie zwiedzaliśmy z przewodnikiem podziemne korytarze. Największą atrakcją dla wszystkich było przepłynięcie łodzią 270m odcinka Kopalni oraz usłyszenie głosu Skarbnika, który jak się okazało cały czas mieszka w Kopalni. Po wyjechaniu windą na powierzchnię zwiedziliśmy jaszcze Skansen Maszyn Parowych, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, a niektórzy kupili sobie pamiątki. Pełni wrażeń wróciliśmy do Opola, gdzie czekali na nas rodzice.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Beata Kachny