Relacja

Dnia 22 lutego 2013r. klasa IVb wraz z wychowawcą p. Agnieszką Melnarowicz oraz p. Aleksandrą Stochmal udała się na lekcję muzealną do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach.

Lekcja miała na celu przybliżenie dzieciom zwyczajów jakie obowiązywały na Śląsku w okresie wielkanocnym. Dzieci poznały również warsztat dekorowania jaj wielkanocnych trzema różnymi technikami. Technika batiku polegająca na nakładaniu na jajko gorącego wosku pszczelego i kilkukrotnym jego barwieniu, technika rytownicza zwana skrobaną lub drapaną, za pomocą której są tworzone śląskie kroszonki, czyli jednobarwne jaja pokryte delikatnym wzorem mozolnie wyskrobanym nożykiem oraz technika wytrawiania octem czyli wytrawiania wzoru na zafarbowanym jajku za pomocą octu i wycierania go ściereczką. W ten sposób miejsca pociągnięte kwasem odbarwiały się tworząc jasny wzór na ciemniejszym tle.

Jak się okazało dekorowanie jaj nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Potrzeba dużo samozaparcia oraz cierpliwości, czego naszym uczniom nie brakowało. Bogatsi o nowe doświadczenie, a także usatysfakcjonowani własną pracą oraz powstałymi pisankami uczniowie wrócili do szkoły.

Serdeczne podziękowania za poświęcony czas oraz opiekę przesyłamy Pani Aleksandrze Stochmal.

OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Agnieszka Melnarowicz