Relacja

27 listopada i 4 grudnia 2012r. klasy IVa, IVb, IVc odbyły lekcje przyrody w Centrum Nauk Przyrodniczych. Tematem wiodącym było powietrze. Uczniowie zostali podzieleni na mniejsze grupy.

Na pierwszej lekcji „Małe i wielkie płuca” dokonali pomiaru klatki piersiowej w czasie wdechu i wydechu oraz zaobserwowali przeprowadzając doświadczenie, co dzieje z przeponą w czasie wdechu i wydechu. Uzyskali odpowiedź na pytania dlaczego palenie jest szkodliwe dla zdrowia. Obejrzeli jak wyglądają płuca palacza i osoby niepalącej.

Na lekcji chemii wykrywali obecność powietrza oraz jego składników (tlenu i dwutlenku węgla). Udowodnili też, że powietrze jest mieszaniną jednorodną.

Na lekcji fizyki dowiedzieli się co to jest ciśnienie, czym jest atmosfera, jak zmienia się ciśnienie atmosferyczne wraz z wysokością, gdzie zatrzymuje się cywilizacja oraz na jakiej wysokości może nastąpić wrzenie płynów ustrojowych.

Wszystkie lekcje były bardzo ciekawe, dlatego też wybierzemy się do Centrum Nauk Przyrodniczych na cykl lekcji, których tematem wiodącym będzie woda.

OPIEKUNOWIE: mgr Beata Wojciechowska-Szulecka, mgr Agnieszka Melnarowicz

OPRACOWANIE INFORMACJI: mgr Beata Wojciechowska-Szulecka